„Rubens z przyjaciółmi” – barokowe selfie

Niewielu z nas może pochwalić się własnoręcznie namalowanym selfie z przyjaciółmi. Barokowy malarz, Peter Paul Rubens, jest być może jedynym człowiekiem w historii, który chciał w ten sposób uwiecznić swoich przyjaciół. I pomyślmy tylko jak silne i ważne musiały być to relacje!
Co prawda motyw przyjaźni jest obecny w sztuce od wieków, ale to miłość od zawsze była na pierwszym miejscu, pozostawiając przyjaźń daleko w tyle. A chyba wszyscy wiemy, że zarówno bez miłości, jak i bez przyjaźni ciężko żyć. Tym bardziej warto uświadomić sobie, i innym, jak ważne jest dbanie o relacje z przyjaciółmi.
No dobrze, ale do rzeczy! Dziś co nieco o barokowym obrazie „Rubens z przyjaciółmi” i współczesnej inicjatywie muzeum w Kolonii. Zacznijmy od garści podstawowych informacji.
Historia i znaczenie obrazu
Obraz „Rubens z przyjaciółmi” został namalowany przez flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, żyjącego w latach 1577–1640. Artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców epoki baroku, znanego z dynamicznych kompozycji i mistrzowskiego operowania kolorem. W jego dorobku znajdziemy nie tylko monumentalne sceny religijne, ale także portrety i obrazy prezentujące relacje międzyludzkie.
Rubens był artystą, który doskonale rozumiał znaczenie relacji w życiu człowieka. Jego dzieła pełne są emocji, które pokazują bliskość między postaciami. Dzięki temu obrazy są doskonałą inspiracją do refleksji nad naszymi własnymi relacjami.
Co ciekawe obraz „Rubens z przyjaciółmi” nie został uwzględniony w oficjalnych spisie obrazów malarza. Myślę, że fakt ten może dziwić. W końcu walorami artystycznymi nie odbiega od innych znanych dzieł. Jedynie tematyka znacznie różni się od tych najpopularniejszych.
Selfie z Rubensem i z przyjaciółmi
Przenieśmy się teraz w czasie do współczesności. Kilka lat temu muzeum Wallraf-Richartz w Kolonii zainicjowało bardzo ciekawą akcję. Zwiedzający muzeum byli zachęcani do zrobienia sobie fotografii przy obrazie Rubensa razem ze swoimi przyjaciółmi. Internet zalała fala zdjęć malarza z uśmiechniętymi twarzami zwiedzających. W następnym kroku muzeum zachęcało, by wysłać fotografię do nieobecnych przyjaciół. Celem przedsięwzięcia było z pewnością rozpowszechnienie mało znanego jak dotąd obrazu, ale również pokazanie jak ważne są relacje międzyludzkie.
Dzięki wyjątkowej inicjatywie pracowników muzeum obraz Rubensa zyskał nowe życie, jednocześnie skłaniając zwiedzających do głębokiej refleksji nad własnymi relacjami. Wiele osób zaczęło zastanawiać się czym dla nich jest przyjaźń i kto w ich życiu zasługuje na miano prawdziwego przyjaciela. Pojawiły się pytania o wartość obecnych relacji – czy są one na tyle istotne, aby poświęcać im więcej czasu. Czy na co dzień potrafimy świadomie i mądrze budować więzi? Takie pytania pozwalają lepiej zrozumieć znaczenie przyjaźni, poszukiwania bliskości oraz wartość, jaka wynika z pielęgnowania trwałych relacji.
Źródło:
P. Koźlak CSsR, O przyjaźni z Bogiem i ludźmi, 10 zasad budowania i umacniania więzi, wyd. Homo Dei, Kraków 2022 r.