Definicja przyjaźni
Przyjaźń…słowo, które w moim sercu budzi wiele emocji. Różnych. Czasem czuję się w tych emocjach zagubiona. Czasem samotna. Zadaję sobie pytanie kim ja jestem, żeby mówić o przyjaźni, skoro często błądzę. Po chwili uświadamiam sobie jednak, że jestem człowiekiem szukającym w życiu prawdy, piękna, wartości i autentyczności. I właśnie tym chcę się z Tobą dzielić, moimi poszukiwaniami. Dziś możesz rozpocząć własną podróż po przyjaźni. W jaki sposób? Stwórz Twoją osobistą definicję. Znajdź sobie ciche, ustronne miejsce i pozwól się zanurzyć w swoich myślach, wspomnieniach, emocjach. Pamiętaj, że ta definicja może się zmieniać, bo i Ty się zmieniasz. Zmieniają Cię codzienne doświadczenia, życie, ludzie. Zmienia się świat. Ale jedno pozostaje niezmienne. Człowiek nie jest samotną wyspą. Do życia w pełni potrzebuje drugiego człowieka. Przyjaciela.
Pięknie pisał o relacjach Ernest Hemingway „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą: każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie„.
Poznaj kilka definicji moich przyjaciół:
Przyjaźń jest dla mnie przestrzenią do wspierania i słuchania siebie nawzajem, do bycia dla siebie w dobrych i złych momentach. Często, aby nazwać kogoś przyjacielem trzeba przejść przez trudny momentem, zgodnie z powiedzeniem „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Przyjacielem mogę nazwać kogoś, z kim czuje bliskość, kiedy mam świadomość, że ta osoba darzy mnie bezinteresownym uczuciem.
Przyjaźń to pewien dar. Jest to coś, co czyni nasze życie bardziej pełnym, piękniejszym, nadaje duży sens. Aby relacja mogła się rozwijać konieczne jest przejście pewnej próby, która pozwoli umocnić i scalić ze sobą przyjaciół. Równie ważna jest regularna modlitwa, o której przyjaciel nie musi wiedzieć. Jest to okazanie wsparcia duchowego. W relacjach ważne jest poznanie „języka miłości” drugiej osoby. U jednych będzie to wspólny spacer, drobna przysługa, prezent. O przyjaźń się nie prosi. Jest budowana stopniowo, niekiedy nawet latami. Do przyjaźni nie można zmusić. Zawsze musi być to działanie czynione w wolności.
Przyjaciel to osoba, za którą się tęskni, ktoś, przy kim milczenie jest przyjemne. Dbanie o relacje wymaga pokazywania przyjacielowi, że się o nim pamięta, że ma się dla niego czas. Ważna jest również szczera komunikacja, otwartość na rozmowę, kiedy pojawiają się nieporozumienia i dziękowanie za to, co dobre.
Przyjaciel to ktoś, kto podnosi, nie niszczy. Patrzy na mnie i chce widzieć moje szczęście. Jest to osoba, która słucha, jakbym była w danym momencie najważniejszą osobą na świecie. Która, gdy widzi, że szklą mi się oczy, zrywa się i pyta, czy może mnie przytulić. I gdy przytula, to tak jakby za żadne skarby nie chciała wypuścić tej resztki nadziei, która się we mnie tli, która jest pod jakimś dużym zranieniem i ogromnym ciężarem. I która by chciała odwalić ten przeogromny głaz, ale wie, że nie może tak po ludzku, więc zwyczajnie stoi obok, wspiera na miarę swoich możliwości. Mówi, że będzie tuż obok, bez względu na to, co będzie się działo.
Przyjaźń to trochę rodzina z wyboru, relacja zbudowana na wzajemnych staraniach. Pozwala mówić o najintymniejszych przeżyciach. Prawdziwa przyjaźń potrafi przeżyć próbę czasu, rozstania, zmiany osobowości, a mimo to wciąż nas ku sobie ciągnie. Można o niej powiedzieć, że jest, po latach, widząc tych, którzy zostali. Przyjaciel wybacza, troszczy się, rozmawia godzinami, zawsze znajdzie czas na złożenie życzeń przez telefon, czasem kupi nieoczekiwany prezent. Czasem będzie tylko słuchał, by innym razem zostać wysłuchanym.
Fundamentem przyjaźni jest rozmowa, otwartość i uważność na to, że ludzie się zmieniają. Przyjaźń nie pozostanie taka sama. Czasem relacja rozwija się bardzo szybko sama z siebie, a czasem jest efektem długich rozmów, nieporozumień, ciężkiej pracy. W przyjaźni trzeba wiedzieć jak częstych kontaktów potrzebuje druga osoba. Od czasu do czasu warto zapytanie, jak się czuje w tej relacji, czy jej służy. Potrzebne są również trudne rozmowy, które pozwolą wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, nawet jeśli jest to ciężkie i emocjonalne.
Najkrócej rzecz ujmując, przyjaźń jest formą szeroko rozumianej miłości.